פרק ג: פתיחת הרשת לאוכלוסיות מגוונות
בעשור האחרון התפרשה הרשת והתרחבה. עשרות מוסדות נוספו לרשת ורשויות רבות פונות בבקשה להצטרף לרשת. הרשת מיישמת הלכה למעשה את התפישה של ארגון אמי"ת לעשייה ולנתינה לכלל ישראל. 
הרשת מכילה בעשור האחרון מאז כניסתו של ד"ר אלדר לתפקידו בתי ספר ממגזרים שונים: דתיים, חילוניים וחרדים, מדרשות וישיבות הסדר.
בשנים האחרונות מושם דגש ברשת על מעורבות חינוכית ושיתוף פעולה בין החינוך הממלכתי לחינוך הממלכתי-דתי. דווקא בתקופה קשה של מתח ופערים בין האוכלוסיות, פניה של רשת אמי"ת אינם רק אל המגזר הדתי והתורני. לאחרונה פתחה הרשת את שעריה גם למוסדות מן המגזר הכללי בערים שונות. לאור פניית משרד החינוך פתחה הרשת מוסדות גם למגזר החרדי כדוגמת אמי"ת "מנורת המאור" שבפתח תקווה ו"חדוות המאור" בירושלים אשר תלמידיה לומדים לימודי ליבה לבגרות מלאה.
הרשת עשתה זאת מתוך אמונה שדיאלוג וקשרי עבודה משותפים יעזרו לגשר על הפערים הגדולים והבלתי נסבלים הקיימים בחברה הישראלית.

הרשת מצוינת ותיטיב עם בתי הספר

"במסגרת עבודתי בסוכנות היהודית ערכנו פעילויות רבות למען יישובי הפריפריה", אומר זאב בילסקי. "אם בעבר פגשתי את רשת אמי"ת בסביבה המוניציפאלית, כעת עבדתי עמם במישור הלאומי. ראש עיריית שדרות, אלי מויאל, שאל אותי אם אני מכיר את רשת אמי"ת, משום שהעירייה שקלה לבקש מהרשת לקחת את כל מערכת החינוך של העיר תחת חסותה". 
כאן החלה ההתלבטות אם להכניס לרשת אמי"ת בתי ספר חילוניים. "מצד אחד, אם מכניסים בתי ספר חילוניים לרשת של בתי ספר דתיים עלול הדבר להתפרש בטעות ככפייה דתית", אומר זאב בילסקי. "מצד שני, הרשת מצוינת ותיטיב עם בתי הספר. במקום כזה, כשהאמצעים שבידי הרשות מצומצמים ואין לראש עיר כוח אדם, שיש לעירייה כמו תל אביב, הרצליה או רעננה, תועיל להם מאוד רשת שיודעת להתנהל". 
מתוך ראיון עם זאב בילסקי, ראש עיריית רעננה בחמש קדנציות נפרדות, לשעבר חבר כנסת מטעם "קדימה" ויושב ראש הנהלת הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית. 
 
יצירת קשר עמוק עם יהדות ארצות הברית – הקמת מדרשה לבנות
שער 6 פרק ג הקמת מדרשה לבנות מדרשה עם בית הילד.JPG 
הקמת מדרשה לבנות מדרשה עם בית הילד​
 
בשנת 2007 הוקמה על ידי הרשת ובעידוד נשיאת אמי"ת ומנהיגות ה"בורד" האמריקני המדרשה לבנות חו"ל בירושלים, "מדרשת אמי"ת בית הילד". המדרשה היא תופעה יוצאת דופן בנוף הישראלי. המדרשה פתחה את שעריה בפני בוגרות תיכון מחו"ל, בעיקר בארצות הברית, לתכנית ייחודית שבה משולבים לימודי יהדות, חינוך למנהיגות, ציונות ועשיית חסד.
"מדרשה זו, המיועדת לבנות חו"ל, היא עבורי התגשמות חלום", אומר ד"ר אמנון אלדר. "תכנית המדרשה באה לתת מענה לשותפות גורל ולייעוד שלנו כאן בארץ עם יהדות התפוצות. בנות מארצות הברית ומשאר ארצות העולם באות לשנה לאמי"ת 'בית הילד' לתכנית של העמקה בלימודי יהדות ובחינוך לחסד. הבנות מתחנכות למנהיגות, לאחריות לכלל ישראל, לאהבת העם והארץ ולהעשרה תורנית".
בנות חו"ל שותפות בהתנדבות ובעשיית חסד ב"בית הילד" יחד עם בנות שירות לאומי מישראל, וזאת נוסף ללימודיהן. המדרשה עצמה שוכנת בתוך "בית הילד", שם לנות הבנות, לומדות ושוהות במחיצת הילדים. הבנות מחו"ל הופכות לחונכות ול"אחיות בוגרות" עבור הילדים, וזאת בלי לוותר על לימודים תורניים ברמה גבוהה.
"המטרה שלנו", אומרת אילנה גוטליב מנהלת המדרשה "היא להקנות לבנות המגיעות אהבת תורה, יראת שמים, חסד, גאווה במדינת ישראל ורצון עז לתרום לה".
בשעות הבוקר, כשהילדים נמצאים במסגרות החינוכיות השונות, ניתן למצוא את בנות המדרשה מתדיינות ב"חברותות" בלימודי תורה, הלכה וגמרא. בהמשך הן משתתפות בשיעורים מעמיקים בהגות ובמחשבה ויוצאות לטיולים ולסמינרים. שעות אחר הצהריים והערב מוקדשות לטיפול בילדים, כל אחד על פי צרכיו.
כל אחת מהבנות בוחרת לעצב את תכנית החסד שלה על פי כישוריה: מי בחוג דרמה, מי בהוראת מוזיקה ומי בסיוע לקבוצת ילדים בחוג אנגלית. "מעולם לא הייתה לי הזדמנות עד כה להשפיע כל כך על חייו של ילד או ילדה. וזו עבורי חוויה אדירה", מספרת אחת הלומדות במדרשה.
הבוגרות של המדרשה שומרות על קשר גם לאחר שובן לבתיהן. אין ספק, שחלקן יעלו לארץ וחלקן ימשיכו להיות אוהבות ותומכות ישראל. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dedicated by Rabbi Dr. Joseph and Blanche Katz Renov in honor of the Children of AMIT